(објављено 23.12.2024.)
Центар за промоцију науке (ЦПН), четврту годину заредом, 16. и 17. децембра организује интердисциплинарни курс „Како комуницирати савремену науку?“ у Научно-технолошком парку у Београду.
„Како комуницирати савремену науку?“ је дводневни интердисциплинарни курс, који за циљ има да разне облике отворене комуникације стави у контекст данашње науке и њеног значаја за друштво. Реч је о првом специјализованом курсу овог типа, намењеном студентима докторских и мастер студија свих области, као и младим истраживачима у Србији.
Пријаву за учешће можете попунити ОВДЕ.
Рок за пријаве је отворен до 6. децембра, у 17 часова, а одабрани полазници биће контактирани путем имејла. Број учесника је ограничен на 50.
Курс је бесплатан за све учеснике.
Детаљи и програм курса доступни су на званичном порталу Елементаријум.
(објављено 21.11.2024.)Позивамо све заинтересоване да узму учешће у јесењем симпозијуму EASE 2024 на тему "ВИ и дигитални алати у научном издаваштву".
Симпозијум је заказан за уторак, 26. новембар 2024. године и покриће актуелне теме за ауторе/истраживаче, уреднике часописа и рецензенте:
Симпозијум ће се одржати на енглеском језику, а за учеснике из Србије регистрација је бесплатна и налази се на следећем линку.
Погледајте детаљни програм на следећем линку.
Веб страница EASE симпозијума: https://ease.org.uk/ease-events/autumn-symposium/
(објављено 18.11.2024.)
Позивамо све заинтересоване да узму учешће у вебинару који организује InterAcademy Partnership (IAP). Вебинар се бави једном веома битном и акутелном темом за научно-истраживачку заједницу, а то је предаторско издаваштво и које кораке предузети како би се заштитили.
IAP је 2022. године објавио значајан извештај „Борба против предаторских академских часописа и конференција“. Ова студија је имала за циљ да унапреди разумевање предаторске праксе, процени њихову распрострањеност и утицај, идентификује њихове основне узроке и преиспита напоре за њихово решавање.
Вебинар под називом "Combatting Predatory Academic Journals and Conferences: The Role of Stakeholders in the Global Fight" је заказан за понедељак, 04. новембар 2024. године у 13.00 часова по локалном времену (преко Zoom-а). Детаљи и линк за регистрацију се налазе налазе на следећој страници.
Овај вебинар ће пружити практичне примере три локална актера о најбољим праксама за глобално ангажовање против предаторских издавача. Догађај ће бити снимљен и објављен његов сажетак на веб страници IAP-а.
Подсећамо и саветујемо свима да се информишу о предаторском издаваштву на КоБСОН страници Предаторски часописи.
(објављено 01.11.2024.)"Community over Commercialization" тема је 17. по реду међународне недеље отвореног приступа која ће трајати од 21. до 27. октобра 2024. године. Међународна недеља отвореног приступа је прилика за координирану акцију у различитим заједницама са идејом да се отвореност успостави као подразумевани принцип у науци, тако да правичност и равноправност буду тежиште овог подухвата. Како би отворено постало подразумевано неопходно је критичко и активно ангажовање институција.
Организатор ове манифестације је SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition) - глобална коалиција посвећена отварању подразумеване вредности за истраживање и образовање. Овогодишња тема подстиче искрен разговор о томе који приступи отвореним стипендијама дају приоритет најбољим интересима јавности и академске заједнице — а који не.
Више информација налази се на званичном сајту манифестације www.openaccessweek.org (као и на српској верзији сајта).
У духу Недеље отвореног приступа пројекат DIAMAS организује вебинар на тему „сарадње“ у издаваштву Diamond OA и такође прикупља приче о успесима и изазовима из целог света. Вебинар под називом "Снага кроз сарадњу у издаваштву Diamond OA" заказан је за среду, 23. октобар од 15 до 16ч.
Регистрација је обавезна и налази се на следећем линку, а своју причу о издаваштву можете поделити овде.
(објављено 18.10.2024.)Са задовољством вас обавештавамо да ће ове и године у периоду од 19. до 27. октобра EBSCO и NEOLIBRIS заједно учествовати на Београдском сајму књига, на изложбеном простору у хали 4, штанд 4051. Штанд се налази у централном делу хале, и деле га са колегама из Макарта.
Припремили су и ове године шифре за једномесечне бесплатне приступе различитим EBSCO колекцијама, као и традиционалну наградну игру за све посетиоце штанда. Последњег дана Сајма добитницима ће бити подељени поклон пакети током јавног извлачења на изложбеном простору.
Званичан позив и детаље можете погледати на следећем линку.
(објављено 17.10.2024.)И ове године, КоБСОН тим ће бити на Сајму књига. У петак (25. октобра), на штанду Центра за промоцију науке (Хала 2а) током целог дана моћи ћете да се упознате са свим услугама и сервисима које нудимо, а дружење са КоБСОН тимом и сарадницима биће организовано од 11 до 13 часова.
За све време сајма, извори доступни кроз КоБСОН биће на располагању свим посетиоцима Центра за промоцију науке. Уколико још нисте отворили лични налог за удаљени приступ ("приступ од куће"), учините то у петак.
Добро нам дошли!
(објављено 17.10.2024.)Међународни сајам књига у Београду се ове године одржава по 67. пут, од 19. до 27. октобра. Центар за промоцију науке (ЦПН) и ове године излаже своја издања на штанду у Хали 2а.
ЦПН је припремио богат програм за све посетиоце – од промоције и разговора о темама из разноврсних научних области, трибина, представљања институција и нових издања, до међународних пројеката у којима је ЦПН један од партнера. Тема овогодишњег наступа ЦПН-а на Сајму књига је Наука и друштво. На посебном делу штанда, током читавог трајања Сајма књига, мрежа научних клубова из целе Србије представиће најуспешније научнопопуларне пројекте, као и радионице, семинаре и обуке из области образовања.
(објављено 17.10.2024.)Позивамо све заинтересоване да узму учешће у Регионалној радионици Open Journal Systems. Радионица се организује у оквиру Horizon Europe пројекта DIAMAS и CRAFT-OA, а одржаће се у среду, 30. октобра 2024. године од 14.00 до 15.30 часова.
Учешће на радионици је бесплатно, али је регистрација обавезна и може се обавити на следећем линку.
Open Journal Systems (OJS), бесплатан софтвер отвореног кода који омогућава уређивање и објављивање научних часописа, има важну улогу у развоју инфраструктуре за научно издаваштво у отвореном приступу, о чему говори и чињеница да преко 40 000 часописа из целог света користи OJS.
Радионица је намењена уредницима и издавачима часописа у отвореном приступу, како онима који већ користе OJS, тако и онима који то тек планирају.
Током радионице ће бити представљено неколико карактеристичних примера коришћења OJS из региона. Након кратких излагања (која ће се одржати на хрватском и српском језику), позваћемо вас да се укључите у разговор и размену искустава. Разговор се може водити на језику по избору учесника.
Организатори: пројекти DIAMAS и CRAFT-OA и Хрватска удруга за знанствену комуникацију ЗНАК
(објављено 14.10.2024.)Позивамо све заинтересоване да се региструју за вебинар који организују представници EBSCO информационог сервиса. Тема вебинара јесте нови кориснички интерфејс EBSCO Dicovery сервиса. Нова платформа је кориснички оријентисана и једноставна за коришћење. На вебинару ће у трајању од 30 минута бити практично приказано како да:
Вебинар је заказан за среду, 09. октобар у 09.30 часова по локалном времену. Позивамо истраживаче и библиотекаре да се пријаве за овај вебинар и да испробају нове могућности које нуди EDS платформа. Форма за пријаву доступна је на следећем линку.
Поред вебинара, на сајту су доступна упутства у виду видео и писаног материјала. Сви корисни линкови се налазе у вести коју смо раније објавили на КоБСОН страници.
(објављено 03.10.2024.)Ноћ истраживача је манифестација промоције науке намењена знатижељним умовима свих узраста. Пре 19 година одржано је прво издање Ноћи истраживача у оквиру Марија Склодовска Кири програма под покровитељством Европске комисије, а у Србији се ова манифестација одржава 15. пут.
Током 27. септембра од 16.00 до 22.00 часова на јавним местима у 16 градова (Београд, Ниш, Крагујевац, Пирот, Лесковац, Рановац, Чачак, Крушевац, Зајечар, Смедерево, Нови Сад, Суботица, Мокрин, Кикинда, Шабац и Инђија), научници ће на занимљив начин показати како наука обликује свет и како утиче на наше свакодневне животе.
Љубитељи науке ће имати могућност да уживају у бројним активностима везаним за науку, а читав догађај ће бити зачињен специјалним изненађењима. Вештачка интелигенција, зелена енергија, гориво будућности, микропластика, течно дрво, библиотерапија, декодирање тајне живота, медоносне пчеле, бубице пластикождери, инсекти форензичари и путовање кроз време, само су неке од тема у фокусу 15. Ноћи истраживача.
Сви садржаји су, као и сваке године, бесплатни и прилагођени свима.
Детаљније информације и програм по градовима широм Србије можете пронаћи на страници Ноћ истраживача 2024.
(објављено 23.09.2024.)У оквиру пројекта DIAMAS ове године организују се серије разговора за библиотеке у циљу укључивања библиотека у унапређење Diamond ОА у Европи. На другој по реду сесији, заказаној за уторак, 24. септембар у 12.00 часова, фокус ће бити на стандардима и алатима направљеним да побољшају квалитет, ефикасност и одрживост Diamond ОА издаваштва.
У оквиру вебинара биће представљен и демонстриран рад Diamond OA Standard-а (DOAS), новог алата за проверу квалитета дијамантског отвореног приступа, који омогућава издавачима да процене своју усклађеност са овим стандардом.
Вебинар је намењен свим библиотекарима који учествују у издаваштву - као уредници, секретари редакција, креатори метаподатака, администратори веб-сајта часописа, координатори инфраструктуре итд. Детаљи о предстојећој сесији као и форма за регистрацију, која је обавезна, доступни су на следећем линку.
Подсећамо да је пројекат DIAMAS покренут ради ширења идеје и модела издаваштва без трошкова за ауторе или читаоце. Ови модели објављивања „без накнаде“ су заједнички познати као Diamond Open Access. Да би подржао овај важан модел издаваштва, DIAMAS окупља 23 организације из 12 европских земаља.
Такође, ради подсећања, о алату DOAS је већ било речи у некој од претходних вести, те се можете информисати пре вебинара на следећем линку.
(објављено 16.09.2024.)Недеља процеса рецензије представља глобални догађај чија је суштина истицање улоге поступка рецензије у очувању квалитета научног издаваштва. Ове године Недеља процеса резенције траје је од 23. до 27. септембра.
Тема овогодишњег догађаја јесте Иновације и технологија у процесу рецензије (енг. Innovation and Technology in Peer Review). Планирана дешавања су, поред радионица и састанака, и вебинари који ће се бавити разним темама везаних за поступак рецензије која у данашње време када се академска сцена развија, постаје све више усредсређена на аутора, са значајним нагласком на интегритет истраживања и интеграцију вештачке интелигенције.
На званичном сајту можете пронаћи детаљне информације о темама, датумима и времену одржавања вебинара.
(објављено 16.09.2024.)Пoзивамо библиотекаре да узму учешће у бесплатним вебинарима које организује Међународни конзорцијум EIFL (Electronic Information for Libraries), чији је Србија члан. Повод предстојеће серије вебинара јесу ауторска права и вештачка интелигенција. Четири заказана вебинара распоређена су у следећим терминима:
За сваки вебинар је потребно извршити регистрацију. Обезбеђен је и сертификат за све библиотекаре из земаља чланица EIFL-а који остваре присуство на сва четири вебинара. Пријава за сертификат се врши путем онлајн форме која ће бити доступна након последњег вебинара.
(објављено 10.09.2024.)Обавештавамо кориснике да је дошло до проблема са имејл сервером, па тренутно нисмо у могућности да примамо имејлове и да на њих одговарамо. Након санирања проблема одговорићемо на све примљене имејлове, а истовремено молимо кориснике да нам поново пошаљу своје захтеве уколико до краја недеље не добију одговор, јер вероватно њихов захтев није ни примљен.
Унапред се захваљујемо на разумевању и стрпљењу.
(објављено 02.09.2024.)Представници издавача научних информација Elsevier заказали су неколико бесплатних вебинара у наредном периоду. Сви вебинари обрађују веома занимљиве теме и намењени су како истраживачима, тако и библиотекарима.
Посебно бисмо издвојили и препоручили свим заинтересованима да се региструју и присуствују следећим вебинарима:
Регистрација је обавезна, и на званичној страници Elsevier тренинга се налазе све потребне информације.
Додатно, на истој страници се могу погледати видео материјали већ одржаних вебинара.
(објављено 02.09.2024.)Позивамо све заинтересоване, а нарочито уреднике домаћих научних часописа, да узму учешће у вебинару "Announcing the Global Diamond Open Access Alliance" који организује Унеско.
Вебинар ће представити и званично објавити глобално удруживање у отворени дијамантски приступ (енг. Global Diamond Open Access Alliance), наглашавајући визију, мисију и циљеве, и укључиће заинтересоване стране у сарадњу ради настојања да се промовише Diamond Open Access.
Вебинар је заказан за данас у 15.00 часова по локалном времену. Регистрација је обавезна и доступна је на следећем линку.
(објављено 10.07.2024.)Clarivate Analytics је на својој страници објавио и корекције импакт фактора за 2023. Постављена је листа часописа која ће се ажурирати два пута недељно. Након закључивања обраде података и публиковања коначних листа на страници издавача, у Journal Citation Reports-u (JCR), ми ћемо ажурирати податке у ЕлеЧас-у.
Подаци публиковани на овој страници (одељак Data Updates у оквиру June 20, 2024) могу се сматрати званичним JCR подацима.
(објављено 08.07.2024.)Подаци о импакт фактору (ИФ) часописа за 2023. годину су преузети и објављени на нашем сајту. Након првобитног учитавања података могу се очекивати извесне корекције.
На сајту издавача публикована је и листа часописа за које ове године није израчунат ИФ. Разлог томе су неправилности у цитираности. Детаљно објашњење налази се на страници издавача Clarivate Analytics -> Title Suppressions.
Неки часописи су задржали импакт фактор, али су променили ISSN:
или је промењен наслов. Упутство како погледати који су часописи променили наслов налази се на сајту издавача.
(објављено 08.07.2024.)Clarivate Analytics је у бази Journal Citation Reports (JCR) објавио податке о импакт фактору (ИФ) часописа за 2023. годину. Обавештавамо кориснике да је у току преузимање и ажурирање базе ЕлеЧас.
Док се подаци не преузму за базу ЕлеЧас, информације о ИФ могу се погледати на страници JCR-а (Брза страница --> Индексне базе --> Web of Science --> Journal Citation Reports).
Такође позивамо све заинтересоване да погледају бесплатан вебинар о новом издању JCR-а. Вебинар је заказан сутра, 25. јун 2023. године у 16 часова по локалном времену. Детаљи и линк за регистрацију се налазе на следећој веб страници.
Унапред се захваљујемо на стрпљењу и разумевању.
(објављено 24.06.2024.)Представници издавача Chemical Abstracts Service заказали су серију вебинара у току јуна месеца. Позивамо све заинтересоване да се пријаве за све вебинаре за које сматрају да ће им бити од значаја у свом раду. Распоређени у четири сесије, почевши од уторка, 18. јуна, вебинари ће обрађивати разне теме и то:
Свака сесија трајаће по 30 минута након чега ће бити издвојено и време за питања и одговоре.
Регистрација (обавезна) и детаљне информације у вези сваке сесије наведене су на следећем линку.
Diamond OA Standard (DOAS) је нови алат који настао као резултат пројекта DIAMAS, а служи за промовисање квалитета у издаваштву са отвореним приступом (ОА). Служећи и као технички водич и као практичан ресурс за упоредну процену (енг. benchmarking), DOAS комбинује свеобухватне смернице са алатом за самооцењивање како би подигао стандарде у научном истраживању.
Детаљне информације се налазе на сајту пројекта DIAMAS, где можете прочитати лифлет који садржи сажет опис алата, као и погледати кратак видео који приказује како функционише алат за самооцењивање.
Сам алат се налази на следећој веб страници, и да бисте му приступили потребно је да се прво региструјете.
(објављено 12.06.2024.)
Домаћи часописи Војнотехнички гласник/Military Technical Courier (ISSN 0042-8469) и Facta Universitatis: Series Electronics and Energetics (ISSN 0353-3670) почели су да се реферишу у бази Scopus издавача Elsevier.
Уредништвима честитамо, као и ауторима који објављују радове у наведеним часописима.
(објављено 23.05.2024.)У оквиру пројекта DIAMAS биће организоване серије разговора за библиотеке у циљу укључивања библиотека у унапређење Diamond ОА у Европи. На првој сесији, заказаној за четвртак 30. мај у 13.00 часова, фокус ће бити на дељењу искустава о одрживости Diamond ОА у европским институцијама високог образовања.
Вебинар је намењен свим библиотекарима који учествују у издаваштву - као уредници, секретари редакција, креатори метаподатака, администратори веб-сајта часописа, координатори инфраструктуре итд. Детаљи о предстојећој сесији као и форма за регистрацију, која је обавезна, доступни су на следећем линку.
Подсећамо вас да је пројекат DIAMAS покренут ради ширења идеје и модела издаваштва без трошкова за ауторе или читаоце. Ови модели објављивања „без накнаде“ су заједнички познати као Diamond Open Access. Да би подржао овај важан модел издаваштва, DIAMAS окупља 23 организације из 12 европских земаља.
(објављено 22.05.2024.)Центар за промоцију науке (ЦПН) 13. годину заредом организује научнопопуларни програм - Мај месец математике, у сарадњи са Математичким институтом САНУ.
Овогодишња тема нам показује да је математика многострана, а математичари да су свестрани. Под слоганом Биотехнологија: Алгоритми природе, централна изложба ће вас повести на експоненцијално путовање старо колико и претпоставка о постанку живота и првих организама.
Манифестација ће бити отворена у уторак, 14. маја 2024. године, и то по први пут у Новом Саду, у Културној станици Свилара и Научном клубу Нови Сад.
Детаљније информације о догађајима доступне су на званичној страници Мај месец математике М3, као и на фејсбук страници.
(објављено 09.05.2024.)Обавештавамо кориснике да су сутра, 6. априла 2024. године, планирани радови на мрежи Народне библиотеке Србије и услед тога може доћи до прекида у приступу КоБСОН сајту.
Унапред се захваљујемо на стрпљењу и разумевању.
(објављено 05.04.2024.)У оквиру пројекта CRAFT-OA организује се летња школа за уреднике часописа. CRAFT-OA је пројекат који траје од јануара 2023. до децембра 2025 и који финансира ЕУ, а има за циљ да учини најсавременије издаваштво отвореног приступа доступним свима.
Школа је осмишљена за уреднике који познају Open Journal Systems (OJS), и овај програм нуди основну и напредну обуку за усавршавање уређивачких вештина и подизање стандарда издавања у Diamond Open Access-у. Учесницима ће бити предствљени различити аспекти OJS-а, чиме ће стећи увид у алтернативне системе управљања часописима и укључити се у смислене дискусије у вези са широм сликом Diamond OA издаваштва.
Главни фокус програма је OJS чији је издавач Public Knowledge Project (PKP) као најраспрострањенији систем за управљање часописима отвореног кода. Међутим, биће представљени и други системи. Говориће се о стандардима у издаваштву, процесу рецензије, индексирању и базама података, веб приступачности, вишејезичности, побољшању метаподатака и другим важним темама. Одржаваће се радионице о уређивачком процесу рада, темама и изгледу у OJS и XML издаваштву.
Летња школа ће се одржати од 27. маја до 01. јуна 2024. године у Универзитетском центру Масарик у Телчу, Чешка Република.
Више информација доступно је на званичном сајту пројекта.
Позивамо све заинтересоване којима би програм Летње школе био од значаја да се региструју путем следећег линка.
(објављено 26.02.2024.)Позивамо уреднике научних часописа да погледају снимак радионице коју је организовао COPE (Committee on Publication Ethics) под називом "Увод у етику објављивања".
У оквиру ове радионице предавачи су представили основне принципе етике објављивања и на који начин треба искористити упутства и алате који су доступни како би се осигурало да је етика објављивања део свакодневне праксе часописа.
Снимак погледајте на следећем линку.
(објављено 22.02.2024.)Позивамо све заинтресоване да узму учешће у Регионалном вебинару за уреднике и издаваче научних часописа у отвореном приступу. Вебинар се организује у оквиру Horizon Europe пројекта DIAMAS, а одржаће се 1. марта 2024. у 12.00 часова.
Учешће на вебинару је бесплатно, али је регистрација обавезна.
На вебинару ће бити представљен извештај о стању у области институционалног научног издаваштва у отвореном приступу у Европи, припремљен на основу анкете реализоване током пролећа 2023. године у оквиру пројекта DIAMAS. Биће речи о запаженим проблемима и препорукама за њихово певазилажење, а посебна пажња ће бити посвећена следећим темама:
Након краћих излагања о ове три теме (која ће се одржати на српском и хрватском језику) позивамо све учеснике да се укључе у расправу и размену искустава, при чему се расправа може водити на језику по избору учесника.
Представнице пројекта DIAMAS:
Позивамо уреднике и издаваче часописа у отвореном приступу да попуне занимљиву анекту објављену у оквиру CRAFT-OA пројекта. У питању је трогодишњи ЕУ пројекат који се фокусира на на техничке аспекте научног издаваштва и дијамантски отворени приступ.
Анкета прикупља захтеве за будући комплет алата за инсталацију и ажурирање који има за циљ да омогући најсавременију имплементацију и рад софтвера за електронско уређивање часописа - OJS (Open Journal System).
Анкету можете пронаћи на следећем линку (рок за попуњавање је 1. март), а такође вас позивамо да се пријавите и на newsletter пројекта.
(објављено 07.02.2024.)Обавештавамо кориснике да је у току замена сигурносног сертификата и тренутно није могуће логовање на Удаљени приступ КоБСОН сервисима.
Инсталација новог сертификата очекује се до краја недеље.
Унапред се захваљујемо на разумевању и стрпљењу.
(објављено 06.02.2024.)Обавештавамо вас да су објављени резултати анкете о институционалном научном издаваштву која је реализована у оквиру projekta DIAMAS, а у којој је учествовао велики број издавача из Србије.
Кратку верзију извештаја можете наћи на следећем линку. Доступни су и комплетан извештај и преглед стања по државама.
Тим поводом биће организована серија вебинара намењених издавачима, уредницима, библиотекарима и свима онима који на било који начин учествују у научном издаваштву.
Први вебинар, под називом Navigating Europe’s Institutional Publishing Landscape, одржаће се 7. фебруара 2024. године, с почетком у 10.00 часова.
О свим другим догађањима, као и о регионалном вебинару на српском и хрватском језику, који је планиран за 1. март 2024, године, бићете благовремено обавештени.
Регистрација за вебинар је обавезна и налази се на следећем линку.
(објављено 01.02.2024.)У оквиру пројекта DIAMAS припремљена је друга верзија документа Extensible Quality Standard for Institutional Publishing (EQSIP) у ком су обједињени стандарди, смернице и добра пракса у институционалном научном издаваштву у отвореном приступу.
Укључите се у јавну дискусију о овом документу!
Позивамо вас да прочитате документ: https://shorturl.at/npBWZ
и попуните анкету: https://forms.gle/m7cd673WLFf8VnZE8
Коментаре можете послати на адресу: diamas@fecyt.es.
(објављено 24.01.2024.)Позивамо вас да се региструјете за вебинар који организује издавач Elsevier под називом "Transforming research: An in-depth exploration of Scopus AI". Scopus AI је нова истраживачка алатка вођена вештачком интелигенцијом која генерише кратке прегледе засноване на апстрактима у Scopus-у. Такође, помаже у дешифровању сложеног садржаја, олакшава истраживање и пружа академски увид у научне резулате.
Детаљи о алату доступни су на страници издавача, а понуђена су два термина за регистрацију:
Сесија 1: 29. јануар, 10.00 часова по локалном времену (линк за регистрацију)
Сесија 2: 29. јануар, 17.00 часова по локалном времену (линк за регистрацију)
Куп иновација је престижно европско такмичење које организује Merck, једна од водећих светских научних и технолошких компанија. Пројекат се у Србији реализује уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација и Центра за промоцију науке (ЦПН).
Сви студенти постдипломских студија и докторанти из хемије, физике, медицине, биологије, биотехнологије, биоинформатике, информационих технологија, биохемије, фармације, инжењерства и сродних области, као и студенти завршних година мастер студија економије и бизниса могу да се пријаве за учешће и представљање Србије на Купу иновација.
Куп иновација ће се ове године одржати од 20. до 26. јула у седишту компаније Merck, у Дармштаду, у Немачкој. Неке од тема којима ће се млади научници посветити су имуно-онкологија, аутоимунитет, технологије проналажења нових лекова, дигитализација и друге.
Одабрани кандидати придружиће се једнонедељном летњем кампу, како би заједно радили у стимулативном окружењу, у ком ће имати прилику да кроз предавања, заједно са својим тимом, унапреде своје идеје до нивоа комплетног пројектног плана.
Пријаве за летњи камп и такмичење отворене су до 31. јануара доступне су на следећем линку.
Детаљне информације доступне су на званичном порталу ЦПН.
По вишегодишњој традицији КоБСОН тим награђује своје прве кориснике у новој години. Ове године се више од петоро корисника пријавило на нашу страницу по поноћи, али најбржа је била корисница са Технолошког факултета у Лесковцу, Универзитет у Нишу. Она се на нашу страницу пријавила свега три секунде после поноћи и она ће нас рекламирати КоБСОН кишобраном. Честитамо :)
(објављено 09.01.2024.)