Поштовани корисници,
У име Мреже академске солидарности и ангажованости (МАСА) позивамо вас да узмете учешће у студији о миграцији истраживача и универзитетских наставника.
Мрежа академске солидарности и ангажованости (МАСА) организује студију са циљем да се испита миграција академских грађана Србије ради професионалног усавршавања или запослења у иностранству. Ради предлога за побољшања стратегије за спречавање “одлива мозгова”, анализираћемо који су разлози научника и наставника са института и факултета у Србији за одлазак у иностранство, да ли постоји сарадња дијаспоре са научно-истраживачким институцијама у Србији и који су најчешћи мотиви за повратак и развој каријере у Србији.
Замолили бисмо академску заједницу у Србији и дијаспори да учествује у студији, као и да линкове упитника проследи колегама како би ова студија доспела до што већег броја људи.
Попуњавање упитника не траје дуже од 5 минута, а то можете урадити најкасније до 30. 04. 2021. Упитницима се може приступити путем следећих линкова, у зависности од циљне групе:
Хвала Вам што доприносите реализацији ове студије.
(објављено 16.04.2021.)У сарадњи са издавачем Elsevier заказана су два вебинара до краја априла:
Предавач ће се у оквиру првог предавања бавити темом рецензије, њеним правилима, праксом и процесом, док ће у другом предавању дати одговоре на основна етичка питања у научној комуникацији, са посебним освртом на публиковање научних часописа. Такође ће бити речи и о предаторским часописима и како се заштити.
Регистрација није обавезна, све што је потребно је да се покрене одговарајући линк ка Zoom платформи 5-10 минута пре почетка вебинара.
Детаљније информације доступне су у оквиру PDF документа.
(објављено 14.04.2021.)Пoзивамо све заинтересоване да узму учешће у бесплатним вебинарима које организује Међународни конзорцијум EIFL (Electronic Information for Libraries). Повод предстојеће серије вебинара је ЕИФЛ-ов програм обуке истраживача за библиотекаре. Главне теме обуке прате истраживачки циклус: откривање и управљање истраживачким подацима, објављивање, промоција и повећање видљивости, и мерење утицаја.
Вебинари ће бити одржавани сваке среде у 11.00 часова од априла до јуна 2021. године. На вебинарима ће бити представљене различите теме из оквира програма обуке ЕИФЛ-а и даће практичне савете и идеје за библиотекаре. Неке од занимљивих тема представиће и три предавача из Србије.
За сваки вебинар је потребно извршити регистрацију, а детаљи се налазе на ЕИФЛ-овој званичној страници.
(објављено 24.03.2021.)Платформа Researcher настала је 2017. године са циљем да помогне истраживачима да остану у току у свету научних информација. У оквиру платформе постоји могућност претраге релевантних научних радова из различитих области. Поред претраге литературе, креирањем свог личног налога аутори могу пронаћи и часопис за објаву рада уз помоћ опције "Journal Finder - Find the Right Home for Your Paper".
Поред web верзије, Researcher је доступан и за преузимање, без накнаде, у виду апликације за паметне уређаје, како за Android, тако и за iOS. Researcher нуди и бесплатан додатак за прегледаче за проналажење литературе. Омогућено је повезивање са референсним менаџерима Zotero и Mendeley.
Такође је корисно пратити и њихов блог на коме се редовно објављују новине у вези апликације, али и новине из света истраживања. Често организују и занимљиве вебинаре.
Детаљи су доступни на званичној страници и у оквиру видео материјала:
(објављено 01.03.2021.)
Због честих напада на имејл сервер Народне библиотеке Србије известан број имејл сервера нас је ставио на "блок" листе. Услед тога, наши имејлови упућени корисницима са наведеним налозима, бивају испоручени у "Spam" фолдере. Стога препоручујемо свима који су нам упутили имејлове са наведених домена да провере своје Spam/Junk фолдере у имејл сандучићима и уколико је наш имејл тамо отишао треба га означити као "not spam".
Извињавамо се због насталог техничког проблема и док се санирање проблема не реализује унапред вам се захваљујемо на разумевању.
(објављено 26.02.2021.)У договору са издавачком кућом Cambridge University Press сада се истраживачима из Србије пружа могућност публиковања радова без трошкова (APC) у часописима у отвореном приступу (Gold Open Access и Hybrid Open Access).
Како остварити бесплатан APC:
Аутори који испуњавају услове за бесплатно/са попустом публиковање у OA часописима Cambridge издавача ће након што су попунили образац за публиковање рада добити email од RightsLink-CCC компаније, која у име Cambridge-а наплаћује APC накнаду. Сви аутори морају да прођу кроз овај поступак. Аутори из земаља које испуњавају услове треба да одаберу своју земљу и затим да одаберу опцију „Примени попусте“ (енг. Apply Discounts).
На следећој страници се налазе типови радова који задовољавају услов за публиковање без трошкова.
Листа часописа се налази на следећем линку.
Детаљније информације можете пронаћи на страници издавача Cambridge University Press.
Пoзивамо све заинтересоване да узму учешће у бесплатним вебинарима које организује издавач CABI (Centre for Agriculture and Bioscience International). Сви вебинари су подељени у тематске серије и за сваки је потребно извршити регистрацију. Детаље можете пронаћи на њиховој званичној страници.
У наставку наводимо неке од занимљивих серија вебинара:
Већ неколико година неки од часописа издавача Wiley користе опцију ScholarOne Manuscripts за прихватање радова аутора. Овакав начин слања радова захтева од стране заинтересованих аутора да то учине посредством ORCID (Open Researcher and Contributor ID) налога.
Како би приближили уредништвима часописа, а и ауторима, појам ORCID индетификатора на Wiley Network платформи је креирана страница посвећена овој теми. На страници се могу наћи различите информације, почев од дефиниције па до повољности које могу ови идентификатори донети, не само ауторима већ и часописима.
Подсећамо да је пре пар година Рачунарски центар Универзитета у Београду (РЦУБ) на свом Media порталу објавио видео материјале - Мала видео школа за ORCID. Ови материјали су намењени свима који (још увек) немају свој ORCID, али и онима који га имају, а нису задовољни припадајућим ORCID профилом. Размена података је омогућена са Scopus-ом и RecearcherID-ом.
На званичној страници ORCID такође постоје корисна упутства и материјали.
(објављено 12.02.2021.)
Издавачка кућа Wiley Online Library омогућава истраживачима из Србије попуст у износу од 50% на трошкове објављивања рада (APC) у часописима у отвореном приступу (Gold Open Access). Све што је потребно је да приликом слања рада аутори одаберу опцију да су из "APC Discount country".
Листа часописа се налази на следећем линку.
На страници Wiley-а доступне су детаљније информације како искористити попуст приликом публиковања рада.
Пoзивамо све заинтересоване да узму учешће у вебинарима које организује издавач Elsevier. Детаље можете пронаћи на званичној Elsevier-овој страници.
За сваки вебинар је потребно извршити регистрацију путем линка. Такође, за саму регистрацију је потребно, уколико већ немате, отворити налог на BrightTalk платформи.
У наставку наводимо неке од занимљивих заказаних вебинара:
28. јануар - New functionalities in Scopus (детаљи и регистрација)
11. фебруар - Modern repository: journal publishing, OA management, research data (детаљи и регистрација)
11. март - 20 Cool Things to do with Institutional Repository (детаљи и регистрација)
18. март - How to work with the author profile and preprints in Scopus? (детаљи и регистрација)
Препоручујемо да погледате и корисне видео материјале већ одржаних вебинара. Видео материјал је доступан на више језика.
(објављено 27.01.2021.)Прошле године је обезбеђена нова SciFinder-n платформа и тим поводом одржана је кратка обука за све заинтересоване кориснике од стране издавача Chemical Abstracts Service (CAS).
Уколико још нисте били у могућности да искористите повољности нове платформе или желите додатну обуку упућујемо вас на низ вебинара који ће се одржати у наредном периоду, исто у организацији CAS-a.
Такође препоручујемо да погледате и корисне видео материјале већ одржаних вебинара и брошуре са кратким појашњењима нове платформе:
као и да испробате нови сервис било посредством наше Брзе странице --> Индексне базе --> SciFinder-n, било преко менија Сервиси --> Индексне базе --> SciFinder-n.
(објављено 19.01.2021.)Међународни конзорцијум EIFL (Electronic Information for Libraries), чији смо члан, обновио је уговор са издавачком кућом SAGE Publications који сада омогућава истраживачима из Србије бесплатно објављивање рада у Gold Open Access часописима овог издавача (осим у часопису The Journal of International Medical Research). Споразум важи до краја 2022. године. Систем аутоматски препознаје ауторе из Србије на основу наведене афилијације и није потребно упутити никакав додатни захтев након што је рад прихваћен за објаву.
Листа часописа се налази на следећем линку.
Детаљније информације можете пронаћи на страници EIFL-а и издавача SAGE Publications.
Међународни конзорцијум EIFL (Electronic Information for Libraries), чији смо члан, је потписао споразум са издавачком кућом World Scientific Publishing који омогућава истраживачима из Србије попуст у износу од 50% на трошкове објављивања рада (APC) у 111 часописа овог издавача (110 hybrid OA и један Gold OA). Споразум важи до краја 2022. године и важно је да аутори, након што је њихов рад прихваћен, напомену да испуњавају услов за попуст. За све неодумице и помоћ могу се обратити на следећу мејл адресу: openaccess@wspc.com.
Листа часописа се налази на следећем линку.
На страници eIFL-а доступне су детаљније информације у вези са публиковањем рада.
Издавачка кућа Elsevier истраживачима из Србије омогућава попуст у износу од 50% на трошкове објављивања рада (APC) у Gold Open Access часописима. Услов је да сви аутори долазе из земаља које имају право на програм Research4Life. Уколико аутори испуњавају овај критеријум није потребан никакав додатни захтев, јер ће их систем аутоматски препознати и попуст ће бити урачунат.
Листа часописа се налази на следећем линку.
Детаљније информације доступне су на страници Elsevier-а.
Међународни конзорцијум EIFL (Electronic Information for Libraries), чији смо члан, је потписао споразум са издавачком кућом Royal Society Publishing који омогућава истраживачима из Србије бесплатно објављивањe рада у отвореном приступу у часописима овог издавача. Споразум важи до краја 2023. године и односи се на, за сада, два часописа овог издавача који су у режиму отвореног приступа.
Листа часописа се налази на следећем линку.
На страници eIFL-а доступне су детаљније информације у вези са бесплатним публиковањем рада.
Обавештавамо вас да је за истраживаче из Србије обезбеђено бесплатно/са попустом публиковање у ОА часописима код следећих издавача научних информација:
Услед пандемије изазване COVID-19 вирусом велики број издавача је пружио подршку корисницима отварањем приступа садржајима. Велики број радова односи се на најновије информације и истраживања поводом COVID-19.
На следећем линку се налази PDF са свим доступним садржајима.
(објављено 13.05.2020.)Обавештавамо све заинтересоване кориснике да Универзитетска библиотека Светозар Марковић и Библиотека Матице српске и у ванредним околностима редовно обрађују све захтеве корисника и израђују извештаје о цитираности аутора.
Детаљније информације и контакт подаци колега могу се видети на нашој страници Цитираност аутора.
Са великим задовољством желимо да информишемо научно-истраживачку заједницу о раду поводом COVID-19 вируса. Рад је прихваћен за штампу у Војнотехничком гласнику (ISSN 0042-8469), биће објављен у свесци број 2 и ускоро видљив и на страници часописа.
У раду је примењен метод француског математичара из 1837. године о броју заражених и у целости га можете прочитати на неком од следећа два линка: линк 1 и линк 2.
Препоручујемо и:
Како бисмо разумели ризике које са собом носи пандемија COVID-19, важан, ако не и најважнији фактор су информације које добијамо. Оне морају бити поуздане, прецизне, а извори веродостојни и лако проверљиви. Центар за промоцију науке (ЦПН) на својој веб страници доноси обимну базу података и истраживања које је прикупила и систематизовала научна онлајн публикација Our World in Data.
Комплетан чланак о текућој пандемији можете прочитати на званичној страници ЦПН-а - elementarium.cpn.rs.
(објављено 10.04.2020.)Поштовани корисници,
Поводом учесталих пријава корисника указујемо вам на могућност појаве следеће ситуације:
Уколико вам је на рачунару инсталирана нека врста сертификата за аутентификацију (електронски потпис и сл.), могуће је да вам се, приликом доласка на КоБСОН страницу, прикаже порука као на слици доле. У том случају потребно је да одаберете опцију "Cancel" како бисте несметано приступили КоБСОН страници.
Обавештавамо кориснике proxy сервера Универзитета у Београду да ће, услед пуштања у рад нове генерације proxy уређаја, од 1. марта 2019. године сервери са IP адресама 147.91.1.44 и 147.91.1.45 бити деактивирани. Молимо кориснике да у својим интернет претраживачима подесе неке од постојећих IP адреса (147.91.1.41-147.91.1.43) како би имали неометан приступ КоБСОН сервисима. Упутство за подешавање proxy сервера можете пронаћи на страници Начини приступа, а детаљније информације у вези са овим променама можете пронаћи на страницама АМРЕС-а.
(објављено 01.03.2019.)Часопис Психологија обавештава јавност да су непозната лица регистровала веб сајт који се лажно представља као сајт часописа Психологија. Ова лица такође шаљу мејлове научницима широм света лажно се представљајући као уредник часописа проф. др Владимир Хедрих и заменик уредника проф. др Вања Ковић (на сајту наведени као Vladimir Hadrih и Vanja Kowić), обећавајући брзо публиковање радова у замену за новац. На свом сајту користе ISSN број часописа Психологија, копије архиве часописа (које свако може да преузме, јер су Open Access) и копирали су велике делове садржаја сајта Психологије.
Редакција часописа Психологија, као и Друштво психолога Србије предузимају све расположиве законске мере да се овај сајт затвори и такве активности обуставе. Међутим, док се то не деси молимо све да имају у виду следеће чињенице:
Главни и одговорни уредник часописа Психологија
проф. др Владимир Хедрих
Услед повећаног броја мејлова везаних за сигурносну заштиту на нашем сајту обавештавамо кориснике да је проблем настао услед унапређења портала иностраних издавача на сигурнију верзију. За превазилажење овог проблема неопходно је обрисати кеш и исторују из меморије Интернет прегледача како би се несметано приступало КоБСОН сервисима.
- упутство за Mozilla Firefox
- упутство за Google Chrome