(objavljeno 24.12.2020.)
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je objavilo kategorizaciju domaćih naučnih časopisa za 2020. godinu.
Liste kategorizacija domaćih naučnih časopisa za period od 2009. do 2020. godine možete pogledati i na KoBSON stranici Kategorizacija domaćih časopisa.
Domaći časopis Ekonomski horizonti ISSN 1450-863X počeo je da se referiše u bazi Scopus izdavača Elsevier.
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 21.12.2020.)„Klinki na nauku“ je ovogodišnji slogan 14. Festivala nauke koji se održava od 17. do 20. decembra 2020. godine. U skladu sa trenutnom situacijom, najveća naučna avantura u Jugoistočnoj Evropi ove godine održaće se na onlajn platformi: https://festivalnauke.org/.
Hiljade posetilaca Beogradskog sajma, koji su prethodnih godina navikli na interaktivne postavke, uzbudljive eksperimente i naučne šou-programe, ove godine čeka potpuno novi izazov! U virtuelnom okruženju, kroz svega nekoliko klikova, posetiocima platforme biće dostupan posebno osmišljen naučni univerzum koji počiva na zakonima interakcije, preispituje sve do sada poznato i pomera granice naučne zabave.
Detaljnije informacije možete pronaći na zvaničnoj veb stranici Festivala, kao i na Facebook-u, Twitter-u i Youtube kanalu.
(objavljeno 10.12.2020.)U saradnji sa izdavačem Clarivate Analytics zakazana su dva vebinara do kraja novembra:
Pozivamo sve zainteresovane da se prijave i saznaju odgovore na pitanja kao što su: koji je najuticajniji časopis u mojoj oblasti, gde mogu očekivati bolju vidljivost svog rada, kako pronaći relevantne radove putem mreže citiranja itd.
Registracija je obavezna i može se obaviti putem sledećih linkova:
Detaljnije informacije dostupne su u okviru PDF dokumenta.
(objavljeno 25.11.2020.)Clarivate Analyitcs je izvršio i publikovao ispravke i dopune u svojoj bazi Journal Citation Reports (JCR).
Baza EleČas je ažurirana sa novim vrednostima Impakt Faktora (IF) i pozicijama časopisa.
Naslovi časopisa koji su dobili impakt faktor za 2019. godinu u novembru 2020. godine, a bili su izostavljeni iz JCR-a objavljenog u julu 2020.
Vrednost IF časopisa koji izlaze u Srbiji ostala je nepromenjena.
(objavljeno 23.11.2020.)Povodom jedanaeste Noći istraživača Centar za promociju nauke (CPN) je u saradnji sa robnom kućom IKEA pripremio video serijal "Gde stanuje nauka". Ovaj serijal sadrži četiri epizode, koje će se premijerno puštati po jedna dnevno od 23. do 26. novembra na veb stranici i YouTube kanalu Noći istraživača. Ovo je i uvod u program noći istraživača 27. novembra, za kada je CPN zakazao i virtuelnu šetnju sa naukom kroz jedan neobični grad – Naukograd.
Više informacija pročitajte na zvaničnom portalu CPN-a.
(objavljeno 20.11.2020.)Domaći časopis Journal of Agricultural Sciences, Belgrade ISSN 1450-8109 počeo je da se referiše u bazi Scopus izdavača Elsevier.
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 19.11.2020.)Noć istraživača je manifestacija promocije nauke namenjena znatiželjnim umovima svih uzrasta. Pre 15 godina održano je prvo izdanje Noći istraživača u okviru Marija Sklodovska Kiri programa pod pokroviteljstvom Evropske komisije, a u Srbiji se ova manifestacija održava jedanaesti put.
Ove godine Evropska noć istraživača susrela se, kao i ceo svet, sa posebnim izazovom - pandemijom još neviđenih razmera u modernom dobu. Iako je Noć istraživača pomerena ove godine sa svog standardnog termina (poslednji petak u septembru), ona će se ipak održati 27. i 28. novembra 2020 godine.
Ljubitelji nauke će imati mogućnost da uživaju u brojnim aktivnostima vezanim za nauku, a čitav događaj će biti začinjen specijalnim iznenađenjima. Svi sadržaji su, kao i svake godine, besplatni i prilagođeni svima, a zbog trenutne sitacije u kojoj se nalazimo sadržaji će biti dostupni posredstvom snimaka, aplikacija za pametne telefone, sajtova, igrica, live YouTube prenosa, društvenih mreža itd.
Detaljnije informacije i program ove manifestacije možete pronaći na stranici Noć istraživača 2020.
(objavljeno 19.11.2020.)Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, obnovio je ugovor sa izdavačkom kućom SAGE Publications koji sada omogućava istraživačima iz Srbije besplatno objavljivanje rada u Gold Open Access časopisima ovog izdavača (219 časopisa). Sporazum važi do kraja 2025. godine. Sistem automatski prepoznaje autore iz Srbije na osnovu navedene afilijacije i nije potrebno uputiti nikakav dodatni zahtev nakon što je rad prihvaćen za objavu.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije možete pronaći na stranici EIFL-a i izdavača SAGE Publications.
Od protekle nedelje još jedan domaći časopis Facta Universitatis - Series: Mechanical Engineering ISSN 0354-2025 počeo je da se referiše u bazi Web of Science (WoS) izdavača Clarivate Analytics u okviru kolekcije Science Citation Index Expanded (SCIe).
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 09.11.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na vebinar pod nazivom "Creative Commons licenses in teaching and learning" u organizaciji EIFL-a. Vebinar je zakazan za sredu, 11. novembar 2020. godine u 11 časova. Predavanje je namenjeno kako bibliotekarima i predavačima, tako i studentima. Kroz ovo predavanje će polaznici steći bolje razumevanje prilikom primene licenci Creative Commons (CC) u kontekstu nastave i učenja.
Prijavljivanje se može izvršiti putem sledećeg linka, a dodatne informacije vezane za vebinar dostupne su na sajtu EIFL-a.
(objavljeno 04.11.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na onlajn trening povodom novog SciFinder-n servisa u organizaciji Chemical Abstracts Service-a. Vebinar je zakazan za utorak, 10. novembar 2020. godine u 11 časova. Kroz vebinar zainteresovani će moći da se bliže upoznaju sa funkcionisanjem novog sistema.
U trenutku početka vebinaru se može pristupiti putem sledećeg linka, a dodatna prijava nije potrebna.
(objavljeno 03.11.2020.)Univerzitet u Beogradu, a uz podršku Horizonti 2020 projekta OpenAIRE, organizuje Dane otvorene nauke (III). Cilj konferencije je upoznavanje istraživača iz Srbije sa principima otvorene nauke i aktuelnim inicijativama i zahtevima u ovoj oblasti, posebno u kontekstu projekata finansiranih od strane Fonda za nauku Republike Srbije i Evropske komisije. Kroz 4 dvosatne sesije učesnicima će biti prikazano sve što već radi (i može da se koristi) u Srbiji.
Dani otvorene nauke (III) će se održati preko Zoom-platforme 05-06.11.2020.
Program i registracija dostupni su na sledećem linku.
Sva izlaganja su na srpskom jeziku.
Pitanja i komentare možete postaviti na dokumentu.
Prenos je dostupan na Youtube kanalu (za one koji nisu u prvih 100).
(objavljeno 02.11.2020.)Obaveštavamo korisnike da od juče po podne imamo problem mejl serverom i zbog toga nismo u mogućnosti da primamo mejlove i na njih odgovaramo. Nakon saniranja problema odgovorićemo na sve primljene mejlove, a istovremeno molimo korisnike da nam ponovo pošalju svoje zahteve ukoliko do kraja nedelje ne dobiju odgovor, jer verovatno njihov zahtev nije ni primljen.
Izvinjavamo se zbog nastalog tehničkog problema i zahvaljujemo se na razumevanju.
Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa izdavačkom kućom Brill koji omogućava istraživačima iz Srbije popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u 325 časopisa ovog izdavača. Sporazum važi do kraja 2026. godine. Sistem automatski prepoznaje autore iz Srbije na osnovu navedene afilijacije i nije potrebno uputiti nikakav dodatni zahtev nakon što je rad prihvaćen za objavu.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa publikovanjem rada.
“Open with Purpose: Taking Action to Build Structural Equity and Inclusion” tema je 13. po redu međunarodne nedelje otvorenog pristupa koja će trajati od 19.10. do 25.10.2020. godine. Iako donatori, univerziteti, izdavači i naučnici daju veliki doprinos otvorenoj nauci, i ovogodišnja tema još više naglašava njenu važnost i svrhu. Kako bi otvoreno postalo podrazumevano neophodno je kritičko i aktivno angažovanje institucija. Organizator ove manifestacije je SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition) - globalna koalicija posvećena otvaranju podrazumevane vrednosti za istraživanje i obrazovanje.
Više informacija nalazi se na zvaničnom sajtu manifestacije www.openaccessweek.org, dok na portalu OpenAIRE možete pronaći listu organizovanih vebinara zakazanih za celu nedelju.
(objavljeno 16.10.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na besplatan vebinar o korišćenju elektronskih časopisa u organizaciji izdavačke kuće Oxford University Press (OUP). Vebinar je zakazan za utorak, 20. oktobar 2020. godine u 11:00 časova po lokalnom vremenu.
Prijavljivanje se može izvršiti putem sledećeg linka.
(objavljeno 15.10.2020.)Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa izdavačkom kućom World Scientific Publishing koji omogućava istraživačima iz Srbije popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u 148 časopisa ovog izdavača (132 hybrid OA i 16 Gold OA). Sporazum važi do kraja 2025. godine i važno je da autori, nakon što je njihov rad prihvaćen, napomenu da ispunjavaju uslov za popust. Za sve neodumice i pomoć mogu se obratiti na sledeću mejl adresu: openaccess@wspc.com.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa publikovanjem rada.
Usled rada na unapređenju platforme, izdavač Emerald Publishing najavljuje kratak prekid u pristupu servisu Emerald Insight. Radovi su najavljeni za sredu, 14. oktobar, u periodu od 16:00 do 17:00 časova.
Izdavač se unapred zahvaljuje korisnicima na razumevanju i strpljenju.
(objavljeno 12.10.2020.)Domaći časopis Applied Engineering Letters ISSN 2466-4677 počeo je da se referiše u bazi Scopus izdavača Elsevier.
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 12.10.2020.)Obaveštavamo korisnike da smo danas imali prekid u radu mreže i da trenutno radimo na uspostavljanju veze sa serverima. Usled toga moguće su smetnje u pristupu KoBSON servisima.
Unapred se zahvaljujemo na strpljenju i razumevanju.
(objavljeno 08.10.2020.)Domaći časopis Bulletin of the Serbian Geographical Society ISSN 0350-3593 počeo je da se referiše u bazi Scopus izdavača Elsevier.
Uredništvu čestitamo, kao i autorima koji objavljuju radove u navedenom časopisu.
(objavljeno 28.09.2020.)Izdavačka kuća Elsevier istraživačima iz Srbije omogućava popust u iznosu od 50% na troškove objavljivanja rada (APC) u Gold Open Access časopisima. Uslov je da svi autori dolaze iz zemalja koje imaju pravo na program Research4Life. Ukoliko autori ispunjavaju ovaj kriterijum nije potreban nikakav dodatni zahtev, jer će ih sistem automatski prepoznati i popust će biti uračunat.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije dostupne su na stranici Elsevier-a.
OD 23. JANUARA 2023. GODINE SRBIJA SE VIŠE NE NALAZI NA LISTAMA PROGRAMA RESEARCH4LIFE, TE VIŠE NE ISPUNJAVA PRAVO NA POPUST.
(objavljeno 16.09.2020.)Obaveštavamo korisnike da smo od ove godine migrirali sa SciFinder-a na novi unapređeni SciFinder-n servis. Podaci za logovanje već registrovanih korisnika ostaju važeći. Novi korisnici koji nemaju otvoren nalog potrebno je da nam se obrate na email kobson@nb.rs radi dobijanja linka za registraciju i detaljnog uputstva.
Takođe obaveštavamo sve korisnike da ćemo u saradnji sa izdavačem Chemical Abstracts Service tokom oktobra organizovati online trening na kome će biti predstavljene nove performanse servisa. Vest o datumu i vremenu biće postvaljena na naš sajt po dogovoru sa izdavačem.
Do tada preporučujemo da pogledate korisne video materijale već održanih vebinara i brošure sa kratkim pojašnjenjima nove platforme:
kao i da isprobate novi servis bilo posredstvom naše Brze stranice --> Indeksne baze --> SciFinder-n, bilo preko menija Servisi --> Indeksne baze --> SciFinder-n.
(objavljeno 15.09.2020.)Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa izdavačkom kućom Royal Society Publishing koji omogućava istraživačima iz Srbije besplatno objavljivanje rada u otvorenom pristupu u časopisima ovog izdavača. Sporazum važi do kraja 2026. godine i odnosi se na, za sada, 10 časopisa ovog izdavača (8 hybrid OA i 8 Gold OA).
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa besplatnim publikovanjem rada.
Izdavačka kuća Cambridge University Press istraživačima iz Srbije pruža mogućnost publikovanja radova bez troškova (APC) u časopisima u otvorenom pristupu (Gold Open Access i Hybrid Open Access). Ugovorom je obezbeđeno 20 vaučera za publikovanje bez troškova, a nakon potrošenih vaučera autori će moći da objavljuju po povlašćenoj, 50% umanjenoj, ceni u Gold Open Access časopisima.
Kako ostvariti APC popust:
Autori koji ispunjavaju uslove za besplatno/sa popustom publikovanje u OA časopisima Cambridge izdavača će nakon što su popunili obrazac za publikovanje rada dobiti email od RightsLink-CCC kompanije, koja u ime Cambridge-a naplaćuje APC naknadu. Svi autori moraju da prođu kroz ovaj postupak. Autori iz zemalja koje ispunjavaju uslove treba da odaberu svoju zemlju i zatim da odaberu opciju „Primeni popuste“ (eng. Apply Discounts).
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije možete pronaći na stranici eIFL-a i izdavača Cambridge University Press.
Obnovljen je ugovor sa izdavačem Cambridge University Press. Više o tome pročitajte u sledećoj vesti.
(objavljeno 07.09.2020.)Obaveštavamo korisnike da zbog planiranih radova na trafo stanici, u nedelju, 23. avgusta, od 09 do 13 časova, serveri Narodne biblioteke Srbije neće funkcionisati. Samim tim, pristup KoBSON portalu biće onemogućen.
Unapred se zahvaljujemo na strpljenju i razumevanju.
(objavljeno 20.08.2020.)Centar za promociju nauke (CPN) je na svom portalu Elementarijum objavio prevod teksta koji je napisala Jennifer Raff "How to read and understand a scientific paper: a guide for non-scientists". U okviru teksta su navedeni koraci za lakše i brže razumevanje naučnih radova. Vid naučnog rada koji u tekstu obrađen odnosi se na primarni (izvorni) istraživački članak. Reč je o recenziranom izveštaju novog istraživanja o određenom pitanju (ili pitanjima).
Tema je pogodna za nekoga ko nema prethodnog iskustva u nauci ili medicini i zasnovana je na pretpostavci da on ili ona to radi u cilju sticanja osnovnog razumevanja rada i donošenja suda o tome da li je studija pouzdana ili ne.
Kompletan tekst može se pročitati na zvaničnom portalu CPN-a.
(objavljeno 11.08.2020.)EIFL (Electronic Information for Libraries) je napravio poster sa korisnim linkovima i alatima koji mogu pomoći istraživačima da pronađu besplatne kompletne tekstove članaka. Reč je o internet pretraživačima otvorenog pristupa i/ili ekstenzijama pretraživača.
Poster se besplatno može preuzeti sa sledećeg linka. Bibliotekari takođe mogu prilagoditi poster dodavanjem logoa biblioteke/institucije, linkova ka bibliotečkim izvorima i slično. Ovde se može videti primer jednog takvog postera.
Za više informacija posetite zvaničan EIFL blog. Ukoliko želite da prilagodite poster možete pisati na sledeću mejl adresu: romy@eifl.net.
(objavljeno 04.08.2020.)U okviru Scopus citatne baze postoji korisna alatka koja nudi mogućnost upoređivanja do 10 naslova časopisa po različitim parametrima. Ova opcija omogućava vam da pretražite izvore, a zatim izaberete one za poređenje u formi grafikona ili tabele (Chart ili Table).
Alatki za upoređivanje izvora može se pristupiti na više načina:
Dodatne informacije mogu se pročitati na zvaničnoj Scopus stranici.
(objavljeno 27.07.2020.)Sa velikim zadovoljstvom pozivamo zainteresovane urednike naučnih časopisa da uzmu učešće u virtuelnoj radionici koju organizujemo u saradnji sa najprestižnijim svetskim izdavačem naučnih informacija - Elsevier.
Naziv radionice je "Questions answered about getting your journal indexed and increase its impact and visibility", a neke od tema su:
- Challenges for journal editors (share your view)
- Citation index criteria, its content policies and answering questions
- Ways to improve the international visibility & impact of your journals
- Journal metrics and how to use bibliometric tools for editors
- Q&A
Radionica je zakazana za utorak, 21. jul 2020. godine, od 10:00 do 12:00 časova.
Registracija je obavezna i može se izvršiti putem sledećeg linka.
Ukoliko niste u mogućnosti da prisustvujete, predlažemo da se ipak registrujete kako biste dobili snimak radionice.
Detaljnije informacije se nalaze u PDF-u pozivnog pisma.
(objavljeno 17.07.2020.)Clarivate Analytics je na svojoj stranici objavio korekcije impakt faktora za 2019. Postavljena je lista časopisa koja će se ažurirati dva puta nedeljno. Nakon zaključivanja obrade podataka i publikovanja konačnih lista na stranici izdavača, u Journal Citation Reports-u (JCR), mi ćemo ažurirati podatke u EleČas-u.
Podaci publikovani na ovoj stranici (odeljak 2019 Data Update u okviru June 29, 2020) mogu se smatrati zvaničnim JCR podacima.
(objavljeno 13.07.2020.)Dan nauke u Srbiji obeležava se 10. jula. Od 2010. godine ovaj dan se obeležava na datum rođenja Nikole Tesle.
Tim povodom će u petak, od 18 do 19 časova, Centar za promociju nauke (CPN) na svom instagram profilu organizovati prvu Virtuelnu naučnu pravionicu pod nazivom Mejkers.
Detaljnije informacije o događaju možete pronaći na stranici CPN-a.
(objavljeno 08.07.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na besplatan vebinar pod nazivom "Why do some scientific papers get rejected?" u organizaciji izdavačke kuće Emerald. Vebinar je zakazan za sredu, 8. jula 2020. u 11 časova po lokalnom vremenu. Predavači će diskutovati o glavnim razlozima za odbijanje naučnih radova i o tome kako da svoj rad učinite relevantnim za objavu.
Prijavljivanje se može izvršiti putem sledećeg linka.
(objavljeno 06.07.2020.)Naslov | IF |
Acta Veterinaria - Beograd | |
Applicable Analysis and Discrete Mathematics | |
Archives of Biological Sciences | |
Botanica Serbica | |
Chemical Industry and Chemical Engineering Quarterly | |
Computer Science and Information Systems | |
Filomat | |
Genetika | |
Hemijska industrija | |
Int Journal of Electrochemical Science | |
Journal of Medical Biochemistry | Title Suppr. |
Journal of Mining and Metallurgy: Sec B | |
Journal of the Serbian Chemical Society | |
MATCH-Comm Math Comp Chemistry | |
Nuclear Technology and Radiation Protection | |
Panoeconomicus | |
Processing and Application of Ceramics | |
Psihologija | |
Publications de l Institut Mathematique-Beograd | ESCI |
Science of Sintering | |
Serbian Astronomical Journal | |
Srpski arhiv za celokupno lekarstvo | |
Thermal Science | |
Vojnosanitetski pregled |
Više o Journal Citation Report-u i impakt faktoru.
(objavljeno 01.07.2020.)Podaci o impakt faktoru (IF) časopisa za 2019. godinu su preuzeti i objavljeni na našem sajtu. Nakon prvobitnog učitavanja podataka mogu se očekivati izvesne korekcije.
Na sajtu izdavača publikovana je i lista časopisa za koje ove godine nije izračunat IF. Razlog tome su nepravilnosti u citiranosti. Detaljno objašnjenje nalazi se na stranici izdavača Clarivate Analytics -> Title Suppressions.
Neki časopisi su zadržali impakt faktor, ali su promenili naslov:
ili je promenjen ISSN:
Informacije o časopisima koje je Clarivate Analytics prestao da referiše u WoS-u u prethodnih 12 meseci mogu se očekivati kasnije tokom godine.
(objavljeno 01.07.2020.)Juče posle podne Clarivate Analytics je u bazi Journal Citation Reports (JCR) objavio podatke o impakt faktoru (IF) časopisa za 2019. godinu. Usled današnjeg najavljenog održavanja stranice Web of Science (od 12 časova do ponoći) obaveštavamo korisnike da će podaci o IF biti preuzeti i postavljeni u narednim danima.
Dok se podaci ne preuzmu za bazu EleČas, informacije o IF mogu se pogledati na stranici JCR-a (Brza stranica --> Indeksne baze --> Web of Science --> Journal Citation Reports).
Unapred se zahvaljujemo na strpljenju i razumevanju.
(objavljeno 30.06.2020.)Glavni cilj otvorenog pristupa (eng. Open Access - OA) je da naučna literatura bude besplatno dostupna krajnjem korisniku. U tu svrhu nastaju razni alati koji olakšavaju istraživačima proces pretrage ovakvih radova.
Dva veoma korisna pomoćna alata pri pronalaženju radova u otvorenom pristupu su: Unpaywall i Open Access Button.
Oba alata se vrlo lako instaliraju i implementiraju u pregledačima. Za manje od minut moći ćete da koristite sve prednosti koje nose ove alatke.
Nakon uspešnog instaliranja Unpaywall-a, pri svakom pretraživanju sa desne strane ekrana pojaviće se zeleni otključani katanac koji ukazuje na to da postoji besplatna verzija u punom tekstu. Klikom na ikonicu odlazi se direktno na stranicu gde možete pogledati/preuzeti puni tekst rada. Ukoliko puni tekst nije dostupan pojaviće se siva ikonica. Unpaywall ikonica takođe menja boje u zavisnosti od toga da li je reč o zelenom ili zlatnom otvorenom pristupu (Green ili Gold OA).
Za razliku od Unpaywall-a pretraživanje Open Access Button-a se može vršiti i na samoj platformi (https://openaccessbutton.org/) i/ili se može instalirati ekstenzija u pregledaču. Nakon njenog instaliranja pojaviće se ikonica u gornjem desnom uglu adresne trake pregledača.
Na sledećim linkovima se nalaze besplatne ekstenzije Unpaywall-a i Open Access Button-a (za Google Chrome/Mozilla Firefox). Dodatno smo kreirali i kratko uputstvo u PDF obliku (PDFUnpaywall.pdf, PDFOpenAccessButton.pdf).
Primere ostalih alata možete pogledati na našoj stranici Možda vam zatreba --> Open Access.
(objavljeno 23.06.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na vebinar pod nazivom "IOP ebooks Meet the Author presents Dr Sam Illingworth" u organizaciji IoP-a (Institute of Physics). Vebinar je zakazan za sutra (utorak), 16. juna 2020. godine u 16 časova. Tema vebinara je drugo izdanje knjige "Effective Science Communications, (Second Edition): A practical guide to surviving as a scientist", a kroz predavanje zainteresovani će moći da se bliže upoznaju sa praktičnim stvarima kao što su:
- naučno izdavaštvo
- podnošenje zahteva za finansiranje
- javni nastup
- prisustvo na društvenim mrežama itd.
Učesnici će takođe moći besplatno da preuzmu elektronsku knjigu putem vebinara uživo.
Prijavljivanje se može izvršiti putem sledećeg linka, a dodatne informacije vezane za vebinar dostupne su na sajtu IoP-a.
(objavljeno 15.06.2020.)Podsećamo korisnike da su od decembra posredstvom EBSCO servisa dostupne još dve kolekcije: kolekcija Food Science Source i elektronske knjige izdavača Akademska misao.
Food Science Source je baza punog teksta namenjena istraživačima iz oblasti poljoprivrede, biotehnologije, tehnologije prerade, sigurnosti i transporta hrane. Sadrži preko 790 naslova naučnih časopisa, 40-ak monografija, preko 130 naučnih magazina i tehničke izveštaje. Neke od tema koje pokriva ova kolekcija su: agrobiznis, nauka o hrani i piću, pakovanje hrane, prerada hrane, bezbednost hrane itd.
Kolekciji se može pristupiti na više načina:
putem menija Servisi -> Elektronski časopisi -> Food Science Source
putem menija Servisi -> Elektronski knjige -> Food Science Source
putem Brze stranice -> Food Science Source
Elektronska izdanja knjiga izdavača Akademska misao koja su dostupna preko EBSCO servisa obuhvataju knjige iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka. Kompletna lista dostupnih e-knjiga može se pronaći na sledećem linku.
Knjigama se može pristupiti putem menija Servisi -> Elektronske knjige -> biranjem opcije EBSCO eBook -> nakon čega je potrebno ukucati u okviru pretrage neki od naslova e-knjiga. Knjigama se takođe može pristupiti i putem prečice EleKnjige.
(objavljeno 03.06.2020.)Usled pandemije izazvane COVID-19 virusom veliki broj izdavača je pružio podršku korisnicima otvaranjem pristupa sadržajima. Veliki broj radova odnosi se na najnovije informacije i istraživanja povodom COVID-19.
Na sledećem linku se nalazi PDF sa svim dostupnim sadržajima.
(objavljeno 13.05.2020.)Obaveštavamo sve zainteresovane korisnike da Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković i Biblioteka Matice srpske i u vanrednim okolnostima redovno obrađuju sve zahteve korisnika i izrađuju izveštaje o citiranosti autora.
Detaljnije informacije i kontakt podaci kolega mogu se videti na našoj stranici Citiranost autora.
Centar za promociju nauke (CPN) devetu godinu zaredom organizuje naučnopopularni program M3 - Maj mesec matematike, u saradnji sa Matematičkim institutom SANU. Tema ovogodišnje manifestacije je "Po->meri čoveka" i prvi put biće održana u virtuelnom prostoru, od 7. maja do 1. juna. Cilj programa je približavanje i promocija matematike u Srbiji.
Detaljnije informacije o događajima dostupne su na sajtu Centra za promociju nauke, a program je moguće preuzeti na sledećem linku.
(objavljeno 04.05.2020.)Sa velikim zadovoljstvom želimo da informišemo naučno-istraživačku zajednicu o radu povodom COVID-19 virusa. Rad je prihvaćen za štampu u Vojnotehničkom glasniku (ISSN 0042-8469), biće objavljen u svesci broj 2 i uskoro vidljiv i na stranici časopisa.
U radu je primenjen metod francuskog matematičara iz 1837. godine o broju zaraženih i u celosti ga možete pročitati na nekom od sledeća dva linka: link 1 i link 2.
Preporučujemo i:
Pozivamo sve zainteresovane bibliotekare da se 16. aprila (četvrtak) priključe okruglom stolu pod sloganom "Coffee (or Tea) with EBSCO", koji organizuje EBSCO u okviru svoje podrške bibliotekarima. Teme su raznovrsne i sesija će biti prilagođena tako da svi zainteresovani mogu predstaviti svoju praksu tokom trajanja pandemije i/ili izraziti svoje nedomice i dobiti odgovore na postavljena pitanja.
Registracija je obavezna i može se izvršiti za neki od sledećih termina (ili oba):
- 16. april u 12 časova (registracija)
- 16. april u 19 časova (registracija)
U okviru stranice za registraciju mogu se pročitati detalji vezani za onlajn sesiju.
Pitanja se šalju unapred i to posredstvom sledećeg linka.
Kako bismo razumeli rizike koje sa sobom nosi pandemija COVID-19, važan, ako ne i najvažniji faktor su informacije koje dobijamo. One moraju biti pouzdane, precizne, a izvori verodostojni i lako proverljivi. Centar za promociju nauke (CPN) na svojoj veb stranici donosi obimnu bazu podataka i istraživanja koje je prikupila i sistematizovala naučna onlajn publikacija Our World in Data.
Kompletan članak o tekućoj pandemiji možete pročitati na zvaničnoj stranici CPN-a - elementarium.cpn.rs.
(objavljeno 10.04.2020.)EBSCO informacioni servis će u narednom periodu, tokom trajanja pandemije izazvane COVID-19 virusom, pružati podršku bibiotekarima kroz seriju onlajn predavanja pod nazivom "Supporting Your Institutions as They Move Online". Teme su raznovrsne i biće reči od toga kako pomoći korisnicima prilikom učenja na daljinu do promocije biblioteka posredstvom društvenih mreža.
Vebinari počinju danas (24. marta) i trajaće do 02. juna.
Detaljne informacije o zakazanim terminima, kao i linkovi za registraciju mogu se pronaći na zvaničnoj EBSCO stranici.
(objavljeno 24.03.2020.)Obaveštavamo korisnike da trenutno imamo problem u komunikaciji nb.rs mejl servera i Google-a, i zbog toga nismo u mogućnosti da redovno primamo mejlove i na njih odgovaramo. Nakon saniranja problema odgovorićemo na sve primljene mejlove, a istovremeno molimo korisnike da nam ponovo pošalju svoje zahteve ukoliko do kraja nedelje ne dobiju odgovor, jer verovatno njihov zahtev nije ni primljen. Izvinjavamo se zbog nastalog tehničkog problema i zahvaljujemo se na razumevanju.
(objavljeno 19.03.2020.)Povodom uvedenog vanrednog stanja na teritoriji Republike Srbije zbog epidemije virusa COVID-19, od dana 16. 03. 2020. Narodna biblioteka Srbije neće biti otvorena za korisnike i posetioce do daljeg. Za neophodne službe organizovaće se minimum procesa rada, i unapred vas molimo za razumevanje zbog izmenjenih okolnosti i manjeg broja izvršilaca.
Obaveštavamo korisnike da će KoBSON tim obavljati svu komunikaciju sa korisnicima putem mejla kobson@nb.rs i da će odgovore dobijati u toku istog radnog dana.
Blagovremeno ćemo vas obavestiti o normalizaciji režima rada sa korisnicima, i zahvaljujemo vam na razumevanju.
(objavljeno 16.03.2020.)Računarski centar Univerziteta u Beogradu (RCUB) pokrenuo je informacioni servis ProRef (Provera referenci) koji omogućava uvid u kategorije časopisa. Servis je namenjen univerzitetskim organima i telima, fakultetima i institutima, drugim institucijama koje imaju potrebu za vrednovanjem rezultata naučnoistraživačkog rada, i dostupan je putem sledećeg linka.
Detaljne informacije mogu se pročitati na sajtu Univerziteta u Beogradu.
(objavljeno 05.03.2020.)Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na vebinar pod nazivom "Enrich your DSpace repository with customized tools" u organizaciji EIFL-a. Vebinar je zakazan za sredu, 12. februara 2020. u 10 časova. Kroz predavanje zainteresovani će moći da se bliže upoznaju sa funkcionisanjem DSpace repozitorijuma i kako su kolege iz Srbije uspele da kroz ovaj sistem povećaju stopu polaganja materijala u repozitorijume, a samim time i procenat sadržaja u otvorenom pristupu.
Prijavljivanje se može izvršiti putem sledećeg linka, a dodatne informacije vezane za vebinar dostupne su na sajtu EIFL-a.
(objavljeno 06.02.2020.)Neprofitna organizacija edX poseduje jedinstvenu platformu za učenje koja transformiše tradicionalno obrazovanje, uklanjajući barijere troškova, lokacije i pristupa. Osnovana je od strane Harvarda i MIT-a i nudi kurseve za znatiželjne umove o temama u rasponu od baza podataka i računarske nauke do liderstva i komunikacije. Platforma edX, u saradnji sa MOOC-om, sadrži preko 2500 besplatnih online kurseva od preko 140 institucija.
Više informacija možete pronaći na zvaničnoj stranici edX.
(objavljeno 30.01.2020.)Omogućen je besplatan pristup kolekciji časopisa Lives of Literature agregatora JSTOR do kraja februara. Ova kolekcija trenutno sadrži 69 časopisa iz oblasti jezika i književnosti. Detaljnije informacije u vezi sa kolekcijom kao i kompletnu listu časopisa možete pronaći na sledećem linku.
Pozivamo korisnike da pretraže kolekciju i iskoriste promotivni period.
(objavljeno 23.01.2020.)Inicijativa Think. Check. Submit. pomaže istraživačima da identifikuju pouzdane časopise za svoje istraživanje. Kroz niz alata i korisnih izvora, ova međunarodna inicijativa ima za cilj da edukuje istraživače, promoviše i izgradi poverenje u relevantna istraživanja i publikacije.
Takođe, pokrenuta je i inicijativa Think. Check. Attend. kao pomoć istraživačima prilikom donošenja odluka u vezi sa prisustvovanjem i prezentovanjem radova na konferencijama. U tri koraka istraživačima je predstavljen način kako da prepoznaju predatorske konferencije.
Pogledajte kratak video koji nudi osam saveta kako proveriti relevantnost izdavača:
(objavljeno 21.01.2020.)
Obaveštavamo korisnike da trenutno imamo problem sa mejl serverom i zbog toga nismo u mogućnosti da redovno primamo mejlove i na njih odgovaramo. Nakon saniranja problema odgovorićemo na sve primljene mejlove, a istovremeno molimo korisnike da nam ponovo pošalju svoje zahteve ukoliko do kraja nedelje ne dobiju odgovor, jer verovatno njihov zahtev nije ni primljen. Izvinjavamo se zbog nastalog tehničkog problema i zahvaljujemo se na razumevanju.
(objavljeno 06.01.2020.)Po višegodišnjoj tradiciji KoBSON tim nagrađuje svoje prve korisnike u novoj godini. Ove godine KoBSON kišobranom reklamiraće nac korisnica sa Tehnološkog fakulteta u Leskovcu koja se na našu stranicu prijavila tačno u ponoć. Čestitamo :)
(objavljeno 03.01.2020.)Prijavite se za newsletter email adresom